W sytuacjach kryzysowych

MASR – Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej

SP EmCom (SP Emergency Communications) – jest specjalistyczną grupą Polskiego Związku Krótkofalowców zajmującą się tematyką łączności kryzysowej realizowanej przez krótkofalowców oraz czynnie uczestniczącą w życiu społecznym kraju poprzez bezinteresowne niesienie pomocy obywatelom oraz wpieranie działań administracji publicznej w czasie zdarzeń kryzysowych, w zakresie przekazywania informacji z obszarów pozbawionych powszechnej łączności telekomunikacyjnej.

 

ŚNIEŻYCA 2017

Ogólnopolskie ćwiczenia łączności kryzysowej

 

Organizator: Krakowska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej (OT-12 PZK)

Termin: 22 stycznia 2017 roku (niedziela)

Godzina: 15:30-18:10 (czasu lokalnego)

Pasma: 2 [m] – VHF , 70 [cm] – UHF, 80 [m] – HF

 

Stan wyjściowy: prognozy synoptyków nie wróżą dobrej sytuacji meteo na przełomie stycznia I lutego, kraj ma być skuty mrozami, średnia dzienna temperatur na kolejne dni ma spaść do -25 [°C], dodatkowo zmianie pogody i spadkowi temperatur mają towarzyszyć niespotykane od kilkunastu lat opady śniegu i porywisty północno – zachodni, zimny wiatr. Lokalne zamglenia sprzyjają osadzaniu się szadzi na liniach energetycznych oraz napowietrznych liniach telekomunikacyjnych, które dodatkowo zasypywane mokrym zamarzającym szybko śniegiem zrywają się pod swoim ciężarem (…) >>> kliknij 

Ćwiczenia MASR

W imieniu Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej zapraszam na mały test łączności.

We wtorek SP5MASR z lokatora KO02lh rozpocznie wywołanie na częstotliwości 145.500 FM. Stacje, które będą słabo słyszane (lub wogóle) będą wywoływane przez najdalej położonych (w stosunku do SP5MASR) członków EmASR uczestniczących w teście (około pięciominutowe wywołania miedzy godz. 21 a 22 czasu lokalnego).
Serdecznie zapraszam do testowania naszych anten w polaryzacji pionowej i umiejętności operatorskich.

Test odbędzie się 23 VI godz. 21.00-22.00 CET , częstotliwość 145.500 FM

VY73
Hubert SP5RE

 

Radioamatorska łączność w sytuacjach kryzysowych ?!

 

Współpraca RADIOKLUBU SP5KVW z INFO-TV-FM z Zamościa Radioklub SP5KVW działający przy Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ostrołęce nawiązał współpracę z firmą INFO-TV-FM z Zamościa, która jest właścicielem wieży telekomunikacyjnej w OSTROŁĘCE-ŁAWY. Budowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, oraz z budżetu województwa mazowieckiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

W styczniu br. otrzymaliśmy zgodę na nieodpłatną instalację naszych urządzeń bezobsługowych. Działają tam dwa przemienniki: w paśmie 439MHz do łączności fonicznych FM, oraz na 145MHz w systemie APRS, który służy krótkofalowcom całego Świata do ustalania pozycji ruchomych obiektów. Projekt znalazł szerokie wsparcie ze strony naszych sympatyków, oraz znajomych radioamatorów. Na co dzień przemienniki służą krótkofalowcom naszego miasta i regionu do zabezpieczania łączności organizacyjnej UKF, wymiany doświadczeń,szkolenia i eksperymentów technicznych. W sytuacjach kryzysowych, zagrożenia życia i mienia ludności, sieć może być użyta i wykorzystana jako łączność zapasowa UKF we współpracy z Miejskim  Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Ponieważ zasięg przemienników pokryje terytorium całego powiatu ostrołęckiego będziemy w stanie zabezpieczyć łączność na szczeblu powiatowym. Projekt nie ma charakteru komercyjnego. Jerzy Ochenkowski-SP5GJH

SP5KVW w Ogólnopolskich Ćwiczeniach Łączności Kryzysowej 2009, 8 sierpnia w godzinach od 15.30 do 17.30 Radioklub SP5KVW działający przy Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ostrołęce uczestniczył w Ogólnopolskich Ćwiczeniach Łączności Kryzysowej PZK. Ćwiczenia polegały na nawiązywaniu łączności fonicznych w paśmie 3,7 MHz z radiostacjami krótkofalarskimi na terenie całej Polski. Operatorzy stacji wymieniali między sobą specjalne meldunki. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie przydatności i skuteczności sieci krótkofalarskiej w sytuacjach zagrożenia mienia i życia ludzkiego,oraz koordynację działań tych sieci z właściwymi referatami urzędów na terenie kraju. Ostrołęcką ekipę reprezentowało czterech operatorów SP5KVW (Jerzy/SP5GJH, Krzysztof/SP5NZH, Tadeusz/SP5RMT, Daniel/SQ5IRH) i Pan Wojciech MERKS Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego. w Ostrołęce.

W polskim wydaniu Wikipedii czytamy: „Krótkofalowcy lubią osobistą, dwukierunkową komunikację z przyjaciółmi, członkami rodzin i zupełnie obcymi ludźmi, którzy również muszą być licencjonowanymi nadawcami. Wspierają społeczeństwo zapewniając łączność w nagłych wypadkach, podczas katastrof i klęsk żywiołowych.

„Wykorzystanie amatorskiej sieci radiowej w sytuacjach zagrożenia – Współdziałanie z Zarządami Kryzysowymi” Wiesław Paszta SQ5ABG (Krótkofalowiec Polski nr 3/2006 ss. 4-5): [pdf] „Straż Radiowa” (TVP Kurier Opolski): 
Krótkofalowcy działają w Ostrołęce już prawie 40 lat… Historia krótkofalarstwa Ostrołęki i okolic. Kroniki radioklubów ostrołęckich.  Kalendarium radioklubu SP5KVW, ostrołęckie przemienniki amatorskie VHF/UHF,  30-lecie klubu SP5KVW  – wszystko do obejrzenia na naszej stronie.

 

Aktualności SP EmCom

Strona internetowa SP Em Com – Łączność Kryzysowa PZK

Krótkofalowcy w akcji:

6 kwietnia 2009: Trzęsienie ziemi w Abruzzo (Włochy) [video] [video]

12 maja 2008: Trzęsienie ziemi uderza w chińską prowincję Sichuan 
Arktyka 1928: Katastrofa sterowca Italia [www] [www]
USA 1935: Huragan na Florydzie [www]
Włochy 1976: Trzęsienie ziemi w rejonie Friuli  
Niemcy 1978/1979: „Zima stulecia” w Szlezwiku-Holsztynie 
Polska 1979: Powódź po „zimie stulecia” w okolicach Ostrołęki 
Brazylia 1983: Powódź w Blumenau 
Szwajcaria 1983: Wypadek górski w Berner Oberland
Niemcy 1988: Wypadek na pokazie lotniczym w Ramstein 
ZSRR 1988: Trzęsienie ziemi w Armenii 
Boliwia 1991: Epidemia cholery 
Rosja 1994: Ratowanie ofiary napadu w Soczi
Japonia 1995: Trzęsienie ziemi w Kobe 
Polska 1997: Powódź na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie [pdf]
Turcja 1999: Trzęsienie ziemi w Izmit 
Austria 1999: Lawina w Galtuer 
Morze Śródziemne 1999: Problemy jachtu „Nostalgia” na wysokości włoskiej Messyny 
Indie 2001: Trzęsienia ziemi w stanie Gudżarat
USA 2001: Atak na World Trade Center  [pdf]
Australia 2003: Wielkie pożary buszu 
USA i Kanada 2003: Awaria energetyczna tzw. blackout 
USA 2003: Katastrofa wahadłowca Columbia

 – dalej nie sprawdzone
Ocean Indyjski 2004: Trzęsienie ziemi i tsunami [www] [www] [pdf]
USA 2004: Pożary lasów w Północnej Kaliforni [www]

USA 2005: Huragan Katrina [www] [www] [video]
Austria 2005: Powódź [www]
Chiny 2008: Trzęsienie ziemi w prowincji Sichuan [ppt] [www]
Indie 2008: Powódź w Bombaju [www]
Australia 2009: Pożary buszu [www]

Radioklub „Baza” SP5KVW [www]
Urząd Miasta Ostrołęki [www]
Polski Związek Krótkofalowców (PZK) [www]
SP EmCom Łączność kryzysowa w PZK [www]
Dolnośląska Amatorska Sieć Ratunkowa PZK [www]
Brzeskie Towarzystwo Radiotechniczne DIPOL [www]
Łączność kryzysowa w Pomorskim Oddziale Terenowym PZK [www]
Global Disaster Alert and Coordination System [www]