Modernizacja instalacji antenowych digipeatera APRS oraz przemiennika 70cm
Grzegorz SP5NAF oraz Tadeusz SP5RMT zmodernizowali instalację antenową digipeatera APRS SR5NOS. Dzięki zastosowaniu oddzielnych anten dla digipeatera i przemiennika 70cm SR5OS (umożliwiło to rezygnację z dodatkowego dupleksera 2m/70cm) zmniejszyło się tłumienie w torze antenowym systemów. Paweł SP5VJE dokonał modernizacji instalacji antenowej przemiennika oraz skorygował zestrojenie filtrów co znacznie poprawiło czułość.
Grzegorz i Tadeusz podczas prac antenowych
AKCJA OKOLICZNOŚCIOWA Z OKAZJI 40-LECIA
MUZEUM KULTURY KURPIOWSKIEJ w Ostrołęce
13.11.2015 – 29.11.2015
Więcej informacji o akcji - przejdź dalej
W grudniu 1975 roku otworzono Muzeum Okręgowe w Ostrołęce. Jego siedzibą został budynek dawnej poczty przy placu gen. Józefa Bema. W zbiorach placówki znalazły się obiekty historyczne, etnograficzne, archeologiczne i dzieła sztuki związane z Ostrołęką i Kurpiami. Obszar zainteresowań merytorycznych muzeum obejmował województwo ostrołęckie. W 1998 roku, po reformie administracyjnej, zmieniono nazwę instytucji na Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, zaś nowym organizatorem i instytucją finansującą placówkę został Samorząd Województwa Mazowieckiego. W ciągu 40 lat działania muzeum zgromadziło przeszło 13 tysięcy muzealiów i ponad 9 tysięcy książek w bibliotece muzealnej. Posiadało filie w Wyszkowie (Muzeum Miejskie działające w latach 1983–2003), w Przasnyszu (Muzeum Historyczne powołane w 1983 roku, w 2013 roku przeszło pod zarząd Urzędu Miasta Przasnysza), Izba Kurpiowska w Kadzidle (od 1991 roku działająca jako Zagroda Kurpiowska) i Izba Kurpiowska w Obrytem (zamknięta w 1997 roku). Ponadto od 2012 roku działa Pomnik Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku, w którym udostępniono wystawy i prezentacje multimedialne poświęcone bitwie ostrołęckiej, obchodom jej stulecia, historii carskiej fortyfikacji oraz dziejom samego pomnika-mauzoleum.
W jubileuszowym 2015 roku muzeum realizuje projekt „Od włoskich bufetów po ebay kolekcjonerów, czyli muzeum po drodze” finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Województwa Mazowieckiego. Celem projektu jest przybliżenie muzealnictwa i kolekcjonerstwa regionalnego związanego z Ostrołęką, Kurpiami i obszarem byłego województwa ostrołęckiego. W ramach projektu prowadzono lekcje muzealne „Od kolekcji do muzeum” skierowane do dzieci w wieku od 5 do 13 lat promujące ideę kolekcjonerstwa, ogłoszono Powiatowy Konkurs Plastyczno-Literacki „Zaczyna się niewinnie. Mali kolekcjonerzy”, przygotowano wystawę „Od włoskich bufetów po ebay kolekcjonerów, czyli muzeum po drodze” wraz z towarzyszącym jej katalogiem.
Ponadto w muzeum odbył się Dzień Kolekcjonera, w trakcie którego można było podziwiać zbiory kolekcjonerów oraz wysłuchać prelekcji na temat kilku kolekcji. Podczas imprezy zostały także ogłoszone wyniki Powiatowego Konkursu Plastyczno-Literackiego. Nagrody wręczali fundatorzy nagród – Starosta Ostrołęcki i dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Częścią projektu są także trzy spotkania z cyklu „Przyznaj się, co zbierasz?”, skierowane do osób kolekcjonujących niekonwencjonalne przedmioty. Zamknięciem projektu będzie finisaż wystawy jubileuszowej i wystawa prac pokonkursowych.