Archiwum

 

"Ognisko w Lasku na Bemowie 2016"

ogniska bemowo logo 200Witam Was
 
Zaproszenie na ognisko. Warszawski Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców OT-25 organizuje spotkanie integracyjne Warszawskich Oddziałów Terenowych Okręgu SP5 pod nazwą "Ognisko w Lasku na Bemowie 2016". Jest to XXXV spotkanie na które serdecznie zapraszamy Koleżanki i Kolegów wraz z rodzinami z Oddziałów Terenowych PZK OT-25, OT-37, OT-73 oraz sympatyków krótkofalarstwa. Termin pierwszy weekend marca, 5 marca 2016 r. – sobota godzina 10:00 (w stałym miejscu, ul. Gen. Tadeusza Kutrzeby w Warszawie).


Jerzy Szawarski SP5SSB prezes WOT


ĆWICZENIA  SP EmCom – (HURAGAN 2016)
 

UWAGA. W dniu dzisiejszym 20.02.2016 r. od godziny 14 do 18 czasu lokalnego spodziewany jest bardzo silny front powodujący wzrost prędkości wiatru do 160 km/h na obszarze całej Polski.

W związku z powyższym prosimy o uruchomienie sieci oraz aktywność stacji indywidualnych w paśmie 40 i 80m w czasie przechodzenia frontu. W czasie aktywności proszę stosować się do poleceń przekazywanych przez lokalne sieci oraz stacje NET Control, koordynujące działanie sieci krajowej SP EmCom. Informacje będą aktualizowane na bieżąco.

Przypominamy, że w czasie ćwiczenia sieć w zakresie KF będzie tworzona w pierwszej kolejności na częstotliwości +/- 7.110 MHz LSB, natomiast po zmianie warunków propagacyjnych na +/- 3.760 MHz LSB.

Informacje dotyczące ćwiczeń znajdują się pod tym linkiem:

http://emcom.pzk.org.pl/news.php?readmore=116

autor info. SQ6IYR – Rafał     

koordynator łączności kryzysowej PZK


Słoweńskie zawody PMC , to organizowane w pierwszy weekend stycznia zawody w celu promowania idei oraz nawiązywania kontaktów radiowych pomiędzy krótkofalowcami z miast skupionych w

 Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miast Orędowników Pokoju. 

Zawody rozpoczynają się o godz. 12.00 UTC w sobotę 2 stycznia i trwają 24 godziny – emisje CW i SSB. Aktualna lista miast które zrzeszone są  w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miast Orędowników Pokoju jest tutaj .

Zainteresowanym podajemy link do regulaminu zawodów. Spośród 114 miast z całego świata należących do Stowarzyszenia – siedem to nastepujące miasta polskie:  

WYMIANA: Dla NON PMC uczestników: Wyślij RS (T) oraz numer strefy CQ.

Dla PMC uczestnicy: Wyślij RS (T) plus PMC odniesienia (stacje PMC MUSI zawierać PMC odniesienia w ramach ich wymiany).

PMC dla SP: 1)  LUBLIN – LUB  2)  OŚWIĘCIM – OSW  3)  PŁOŃSK – POK  4) TORUŃ – TON
5)  WARSZAWA – WAR  6)  WIELUŃ – WLN  7)  WROCLAW – WROSerdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie wystawy „Od włoskich bufetów po ebay kolekcjonerów, czyli muzeum po drodze”, które odbędzie się 

13 grudnia o godzinie 16:00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, przy placu gen. Józefa Bema 8

W programie imprezy przewidziano:

– podsumowanie projektu „Od włoskich bufetów po ebay kolekcjonerów, czyli muzeum po drodze” finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu: Dziedzictwo kulturowe, priorytet „Wspieranie działań muzealnych" oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

– wystawę prac pokonkursowych zgłoszonych do Powiatowego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Zaczyna się niewinnie. Mali kolekcjonerzy”.

– losowanie nagród dla operatorów – uczestników akcji krótkofalarskiej HF40MKK – WYNIKI 

– oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Zakończenie wystawy „Od włoskich bufetów po ebay kolekcjonerów, czyli muzeum po drodze” to gratka dla miłośników historii i kultury regionalnej oraz doskonały powód, by wybrać się do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.


HF40MKK – praca z Muzeum

     Dzięki gościnności Muzeum Kultury Kurpiowskiej w dniach 27 – 28  listopada 2015 roku nadawaliśmy z okazji 40-cio lecia z głównej siedziby muzeum w Ostrołęce przy pl. J. Bema. Nasza stacja rozlokowana została na dziedzińcu, natomiast antenę typu inverted V na dwa pasma 40 i 80 m zainstalowaliśmy na dachu.

       Mimo wielu stacji, które nas wołały nie byliśmy w stanie wszystkich odebrać. Poziom zakłóceń na paśmie 80 m był na poziomie 9 +20 dB. Znacznie lepsze warunki były w sobotę gdy pracowaliśmy na paśmie 40 m. Udało się nam przeprowadzić łącznie 116 QSO.

Wiele ciepłych słów otrzymaliśmy od naszych respondentów, którzy gratulowali rocznicy oraz dziękowali za ciekawy pomysł promowania kultury kurpiowskiej. Wszystkie stacje, które przeprowadziły QSO w trakcie naszej obecności w muzeum zostały nagrodzone karnetem rodzinnym na zwiedzanie obiektów muzealnych do odebrania w siedzibie głównej muzeum.

Stacja okolicznościowa w muzeum była obsługiwana przez operatorów:

  • SO5MAX
  • SO5MAB
  • SQ5IRH
  • SP5RMT
  • SP5XHJ
  • SP5GJH

 Specjalne podziękowania pragniemy złożyć dla pracowników Muzeum Kultury Kurpiowskiej współpracujących przy organizacji akcji okolicznościowej.

    Dzięki tej rocznicy mogliśmy po raz kolejny zaprezentować w eterze szeroką ofertę Muzeum, z którym stale współpracujemy.

Fotorelacja z pracy stacji klubowej w Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Wykaz stacji uprawnionych do odbioru karnetu rodzinnego.


 

Stacja HF40MKK pracuje intensywnie

Poniżej wyniki dotychczasowej pracy w eterze stacji okolicznościowej na poszczególnych pasmach: